| Product | One Way Air Vent Valve |
|---|---|
| Material | PE Main Body & Silicon Gasket & Silicon Oil |
| Feature | One Way Air Vent / Unilateral Air Vent |
| Height | 5.7milimeter |
| Diameter | 19.8milimeter |
| Item Name | One Way Air Exhalation Valve |
|---|---|
| Feature | Filter Valve |
| Outside Size | φ36mm |
| Snap Size | φ26mm |
| Material | PP Plastic Body + Silicon Gasket |
| Color | Personalized |
|---|---|
| Material | PE |
| Diameter | 19.8mm |
| Height | 5.7mm |
| Usage | Foil Coffee Storage Bags |
| Product Name | Unilateral Air Discharge Valve |
|---|---|
| Material | PE Main Body & Silicon Gasket |
| Function | One Way Air Discharge |
| Height | 0.57cm |
| Outer Dia | 1.9cm |
| Item Name | Exhalation Valve With Silicon Gasket |
|---|---|
| Also Call | Particulate Filler Valve |
| Outer Rim Diameter | 36mm |
| Snap Outer Diameter | 26mm |
| Material | PP Body + Silicon Gasket |
| Item Name | One Way Air Vent Valve |
|---|---|
| Function | Air Degassing From Bags |
| Outer Dia | 23mm |
| Height | 4mm |
| Usage | Box Pouch Coffee Bag |
| Item Name | Unidirectional Air Degassing Valve |
|---|---|
| Function | Exhaust Superflous Air From Pouch |
| Outer Rim Dia | 23mm |
| Height | 4mm |
| Usage | Ziplockk Coffee Pouch |
| Product Name | Silicone One Way Valve Diminished Air |
|---|---|
| Material | PE Main Body & Silicon Gasket |
| Function | Diminished Air Pressure For Foil Packs |
| Height | 5.7mm |
| Outer Dia | 19.8mm |
| Item Name | Round Plastic Valve |
|---|---|
| Material | PP Material |
| Outer Rim | 40mm |
| Height | 10mm |
| Function | One Way Air Vent |
| Product | Unilateral Coffee Valve |
|---|---|
| Material | LDPE Main Body & Silicon Gasket |
| Feature | With Sillicon Oil |
| Height | 5.7mm |
| Diameter | 19.8mm |