| Color | White Color , Other Colors Are Accessible |
|---|---|
| Material | Plastic PE |
| Diameter | 19.8mm |
| Height | 5.7mm |
| Usage | Coffee Bag |
| Product | Ventilation Valve |
|---|---|
| Formation | PE Main Body & Silicon Gasket & Silicon Oil |
| Feature | Exhale Air / Vent Air Flow From Bags |
| Height | 0.57cm |
| Outer Size | 1.98cm |
| Product Name | Unilateral Air Discharge Valve |
|---|---|
| Material | PE Main Body & Silicon Gasket |
| Function | One Way Air Discharge |
| Height | 0.57cm |
| Outer Dia | 1.9cm |
| Item Name | Gas Release Valve One Way |
|---|---|
| Shape | Round |
| Outer Rim Diameter | 36.5mm |
| Vent Diameter | 20mm |
| Formation | PP Body + Silicon Gasket |
| Product Name | Valve For Ventilation Breathing |
|---|---|
| Material | PE Main Body & Silicon Sheet |
| Function | One Way Air Ventilation |
| Height | 0.57cm |
| Outer Dia | 1.9cm |
| Item Name | Particle One Way Exhalation Filter Valve |
|---|---|
| Material | PP Material |
| Outer Rim | 40mm |
| Height | 10mm |
| Function | One Way Air Vent |
| Product | Unilateral Coffee Valve |
|---|---|
| Material | LDPE Main Body & Silicon Gasket |
| Feature | With Sillicon Oil |
| Height | 5.7mm |
| Diameter | 19.8mm |
| Item Name | Coffee Degassing Plastic Valve |
|---|---|
| Material | PE+PVC Gasket+silicon Oil |
| External Diameter | 23mm |
| Height | 4mm |
| Holes | Five Holes To Release Air |
| Item Name | One Way Ventilation Valve |
|---|---|
| Function | Breathing Out CO2 |
| Outer Rim Dia | 23 Millimeter |
| Height | 4 Millimeter |
| Advantage | Freshly Roasted Coffee |
| Product | One Way Degassing Valve |
|---|---|
| Material | Plastic Body & Silicon Gasket & Silicon Oil |
| Feature | One Way Air Vent |
| Height | 5.7mm |
| Outside Size | 19.8mm |