| Body Material | Plastic |
|---|---|
| Plastic Type | PET |
| Base Material | PET |
| Collar Material | PET |
| Sealing Type | Flip Top Cap |
| Base Material | PET |
|---|---|
| Cap Material | Plastic,PP,PS,ABS |
| Color | Customized Color |
| Sample | Available For Free |
| Capacity | 250ML/Customized |
| Product Name | Nutrient Cap |
|---|---|
| Usage | Vitamin Drink Packaging |
| Usage Method | Press & Shake |
| Plastic Thickness | 0.6mm |
| Feature | Innovation New |
| Color | Primary Colors, Colorful |
|---|---|
| Material | Plastic Polyethylene |
| Spout Caps Sample | Many Kinds Style Spout Caps Free Sample Available |
| MOQ | 100 Thousand Piece Spout Caps |
| Application Area | Stand Up Pouch, Plastic Pouch, Doypack |
| Color | Customized |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Plastic Tyle | HDPE Plastic |
| Inner Size | 16mm |
| Packing Box Size | 57*37*42cm |
| Product Name | Plastic Pour Spout With Air Vent Hole |
|---|---|
| Outlook | With Air Vent Hole |
| Material | PE Receipe Grade |
| Inner Diameter | 16mm |
| Outer Diameter | 18mm |
| Item Name | Plastic Pour Spouts |
|---|---|
| Material | PE |
| Inner Diameter | 16mm |
| Outer Diameter | 18mm |
| Thickness | 1mm |
| Item Name | Easy Open Pour Spout Caps |
|---|---|
| Feature | Non Toxic , Tasteless |
| Type | Nozzle , Cap Cover |
| Material | PE Sanitary Material |
| Inner Diameter | 16mm |
| Product Name | Plastic Pour Spout With Sealing Liner |
|---|---|
| Install In | Liquid Bags |
| Outlook | Spout Caps With Seal Liner |
| Material | PE Food Grade |
| Inner Diameter | 16mm |
| Product Name | Plastic Spout Closure |
|---|---|
| Brand Name | Cheer Pack |
| Name2 | Plastic Spout Caps |
| Inner Diameter | 22mm |
| Outer Diameter | 24.5mm |